Montovaný dom alebo klasický dom?
Veľmi rozšírený marketingový slogan o rýchlosti stavby domu pri drevostavbách je nepravdivý. Ak by sme sledovali dobu výstavby od podpísania zmluvy o dielo po dokončenie zistíme nasledovné. Pri klasickej stavbe z tehál alebo napríklad z tvárnic Hebel môže dodávateľ stavby začať so stavaním múrov okamžite teda samozrejme na pripravenú základovú dosku ktorá je pre obidve technológie rovnaká. Obvodové steny a priečky domu s pôdorysnou plochou cca 150 m2 je možne vymurovať za 1 deň. Dodávateľ drevostavby musí sendvičové panely najprv vyrobiť čo mu bude trvať cca 1 mesiac. Ak zvolí montáž drevených rámov, ktoré je tiež potrebné vopred v dielni pripraviť, a následne kompletáž panelov na stavbe, je jasné že klasická technológia je nielen rýchlejšia, ale aj lacnejšia. Ak sa použijú na stropy montované stropné keramické vložky nie je potrebné debnenie a podpery nie sú tak husto rozmiestnené ako pri monolitickom strope. Takže časový faktor je v neprospech drevostavby a to som ešte nespomenul nutnosť úpravy projektovej dokumentácie ak tá samozrejme nebola od začiatku spracovaná pre drevostavbu.
Porovnanie materiálov
Porovnám teraz materiály. Pri klasickom murovaní nevadí keď steny počas stavby zmoknú, murivo sa prirodzene vysuší. Drevo je háklivé na vlhkosť a treba brať do úvahy že osb dosky bez špeciálnej vodovzdornej úpravy podliehajú deformácii. Ešte väčšie riziko je pri montáži izolácie na stavbe (neplatí to pre hotové panely). Ak sa do tepelnej izolácie dostane vlhkosť je veľmi ťažké ju vysušiť.
Drevostavba neustále pracuje. Pri postupnom vysúšaní nosných drevených prvkov dochádza k pnutiu a môže dôjsť k odtrhnutiu sadrokartónu.
Poruchy a poškodenia
Pozrieme sa na pripadne poruchy. Ak by napríklad došlo k poškodeniu pračky a zatečeniu stien miestnosti. V prípade klasickej stavby sa steny bez problému vysušia. V prípade drevostavby dôjde k poškodeniu osb dosiek, sadrokartónu a navlhnutiu tepelnej izolácie z nutnosťou ich výmeny. Ešte horši prípad môže nastať pri netesnostiach v sprchovacom kúte, alebo vani kde to nie je na prvý pohľad viditeľné.
Klasické steny majú akumulačnú schopnosť ktorá je pri drevostavbách bez požitia murovaných stien nulová. V neposlednej rade treba myslieť aj na zvukoizolačné vlastnosti ktoré tiež hovoria v prospech klasickej stavby.